Raspberry pi ve Arduino Serial Haberleşmesi

Merhaba. Bu yazımızda Arduino ve Raspberyy Pi serial haberleşmesini inceleyeceğiz. Öncelikle RX ve TX pinlerini kullanmamıza gerek yoktur, sadece usb kablosu ile de haberleşmeyi sağlayabiliriz. Öncelikle Arduino’yu usb kablosu aracılığı ile Raspberyy Pi’ye bağlayın. (Raspberyy pi’de Arduino IDE adlı programın olduğunu varsayıyorum.)

Şunu da belirtmekte fayda var ki Serial.read() komutu sadece 1 byte’ı okuyabiliyor. Yapacağımız işlemler sayesinde de Arduino’ya multiple veri gönderebiliriz.

Python Kodları

station adlı değişkende Hello yazısı saklıdır. Bu datanın tamanını Arduino’ya göndermek için bir for döngüsü sayesinde her bir byte’ı gönderiyoruz. Örneğin; önce ‘H’ gider sonra ‘e’ daha sonra ‘l’ gibi. Arduino kısmında ise bu gelen byte’ları bir char dizisi yardımcıyla tutmaktır.

Arduino C Kodları

Arduino kodları ise bu şekildedir.

Takipte Kalın 🙂
Tweet 20
Bu yazı Arduino ve Raspberry Pi, Bilişim kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Raspberry pi ve Arduino Serial Haberleşmesi için 2 cevap

 1. yunus emre der ki:

  pythonn kodunu çalıştırdığım zaman böyle bir hata alıyorum
  Traceback (most recent call last):
  File “/home/pi/Desktop/Yeni/serial.py”, line 2, in
  import serial
  File “/home/pi/Desktop/Yeni/serial.py”, line 3, in
  ser=serial.Serial(
  AttributeError: module ‘serial’ has no attribute ‘Serial’
  sebebi nedir

  • smldgn der ki:

   Merhaba,import serial kodu yerine from serial import Serial kodu yazabilir misiniz ? Eğer bu yöntem olmazsa internet üzerinden rasberry’e Serial modülünü yüklemeniz gerekmektedir. Tekrardan iletişim içinde kalalım. İyi kodlamalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alanı Doldurunuz! *