Mavi Ekran Hatası(Formattan Sonra)

Windows kurulumdan sonra, bazen bios ayarları kendiliğinden değişebilir. Bios da ki Sata Configuration ayarlarında AHCI-IDE(yada Compatible)-RAID (son yıllarda çıkan bilgisayarlarda IDE seçeneği çoğunlukla olmuyor)  seçenekleri vardır. Eski bilgisayarlarda RAID seçeneği yoktur, AHCI-IDE(Compatible) seçenekleri vardır. Bilgisayarların çoğu AHCI modunu desteklemektedir.

Formatın devamı için bu değişen ayarı düzeltmeniz gerekmektedir. Bios ayarlarından(ki her bilgisayarda farklıdır) sabit diskinizin desteklediği seçeneği seçmelisiniz. Eğer AHCI seçili ise IDE(Compatible) seçeneğini seçiniz, eğer IDE(Compatible) seçili ise AHCI seçeneğini seçiniz.

Yeni SSD harddisk aldım fakat kurulumdan sonra mavi ekran hatası alıyorum, ne yapmam gerek ?

1-) AHCI modunun seçili olduğundan emin olun.

SSD harddiskinizin SATA çalışma modu AHCI olmalı. Formattan önce BIOS’a girerek SATA modunu AHCI yapabilirsiniz. AHCI olarak bir ayar bulamazsanız SATA Operation Mode yada benzeri bir ayar arayın. Bunun Enhanced olarak ayarlı olması gerekiyor. Compatible olan diğer ayar seçeneği IDE emülatörünü devreye sokar bunu seçmeyin.

NOT:

Son yıllarda çıkan özelikle dizüstü bilgisayarların BIOS’unda AHCI ile ilgili bir ayar bulunmayabiliyor. Bunun sebebi eski bilgisayarların BIOS’una koyulan IDE seçeneğinin artık yeni bilgisayarlar için gereksiz olması. Yani AHCI ile ilgili bir ayar yoksa bilgisayarınızda varsayılan olarak AHCI etkin ve değiştirilemiyor demektir.

 

Reklamlar
Bu yazı Bilişim, C# Form Application kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Mavi Ekran Hatası(Formattan Sonra) için 2 cevap

  1. Cemal der ki:

    Siz adamsınız 2 gündür formatlamaya çalıştığım pc yi sizin tek bir paragrafınız ile çözdüm her şey için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın